Powered by Smartsupp

Jak čistit vaporizér

Pravidelné čištění vaporizéru podstatně ovlivňuje výkon a životnost zařízení

Při vaporizaci se z bylinek uvolňují silice a éterické oleje, které pak ulpívají na komoře vaporizéru, na sítkách a v náustcích.
Tyto lepivé nánosy nejvíce zůstávají po tabáku a konopí. Pokud nebudete nánosy pravidelně čistit, začne vaporizér ztrácet výkon a přístroj bude vyžadovat delší čas k dosažení požadované teploty. V krajním případě může dojít k "zabetonování" přístroje, kdy si z něj  nebudete moci pořádně potáhnout a důkladné odstranění všech nečistot už nebude možné.

Jak tomu předejít? Správnou péčí.

Neexistuje tabulková hodnota kolikrát týdně by se měl vaporizér čistit. Pokud ho používáte jen párkrát do týdne, pak bohatě stačí jednou týdně provést proces čištění. Pokud jej ale používáte několikrát denně, určitě je vhodné provést kompletní údržbu každý den. Po nějaké době používání sami poznáte i drobné odchylky od normálního projevu a víte, že je čas na údržbu.



Principy čištění vaporizérů

Psali jsme o tom už ve článku jak správně vaporizovat, při pořízení vaporizéru si přečtete manuál. Nespoléhejte na vaše předchozí zkušenosti ani vlastní intuici, ale prostudujte si kapitolu věnovanou údržbě. 

K čištění potřebujete sadu správných nástrojů:

Nejsilnější čistič je izopropylalkohol, kterým jdou skvěle vyčistit všechny skleněné, ocelové díly a samotné keramické zahřívací komory. Vzhledem k tomu, že je izopropylakohol poměrně silné rozpouštedlo, nikdy by neměl přijít do styku s dřevěnými a silikonovými součástmi. Tento přípravek ale doporučujeme až při opravdu silném znečištění, což se vám při pravidelné údržbě nestane. U silikonových hadic, náustků, těsnění nebo u dřevěných vaporizérů jej ale nepoužívejte nikdy. U plastových dílů to není tak jednoznačné, jelikož existuje mnoho druhů plastů. Pokud není vyslovně v manuálu zakázáno použití izopropylalkoholu, můžete jej použít.

Pro pravidelné čištění doporučujeme použít některý z organických čističů, které jsou bezpečnější a ve většině případů je lze použít i tam, kde izopropylalkohol ne. Na našem e-shopu najdete například speciální vaporizační čistič.

✨ Jak čistit vaporizér

🧹 1. Kartáčkem odstraňte hrubé nečistoty z komory. Některé vaporizéry mají v příslušenství i různé kovové nástroje na vyšprtávání nečistot.

Pokud má váš vaporizér keramickou komoru, zacházejte s ní velmi opatrně. Pokud byste do křehké keramické komory ťukali kovovým nástrojem (zejména když je ještě horká), mohlo by v keramice dojít ke vzniku praskliny.

🧴  2. Po odstranění hrubých nečistot otočte vaporizér vzhůru nohama (aby případně čistící přípravek nezatekl do vaporizéru), namočte vatovou tyčinku do čisticího přípravku a důkladně komoru čistěte dokud není tyčinka černá. Celý proces opakujte s novými tyčinkami dokud nebude komora čistá. Pro rychlejší účinek je lepší během čištění komoru zahřívat, musíte ale dávat pozor abyste se nespálili. V případě, že nemáte čistič vaporizérů nebo izopropylalkohol, použijte vatovou tyčinku namočenou jen ve vodě a vaporizér rozpalte na nejvyšší teplotu. Není-li komora moc zaneřáděná, půjde to taky. Všude tam, kam se nedostanete vatovou tyčinkou, použijte tenčí dýmkový čistič.

Skleněné náústky, sítka a jiné drobné kovové a skleněné díly můžete vložit do koupele z čistícího přípravku a nechat jej působit dokud se nánosy nerozpustí.

K čištění se někdy používá i slivovice či jiná pálenka. Nevýhodou této metody je ulpívání silného aroma, které můžete z vaporizéru cítit ještě dlouho po vyčištění.

🔥 3. Po vyčištění nechejte vaporizér vypálit na maximální teplotu naprázdno bez bylinek, aby se všechny látky z čištění odpařily.

Doporučené produkty24