Jak pracuje vaporizér
Vaporizér (z latinského vapor - pára) je technicky vzato parní přístroj, který dokáže změnit pevné nebo kapalné skupenství látky na plyn. Je alternativou inhalace a využívá podobný princip jako např. aromaterapie - podobnost lze vidět především u prvních vaporizérů, které byly skleněné, a bylina v nich byla zahřívána plamenem. V současnosti jsou nejčastěji používanými přístroji přenosné elektronické vaporizéry, jejichž výhodou jsou malé rozměry, díky čemuž je možné je nosit kdekoli s sebou. Poměrně běžné jsou i stolní vaporizéry, které jsou vhodné pro konopné pacienty.
⚕️ Obecně je při vaporizaci účinnost bylinek mnohem vyšší - je to dáno tím, že z množství bylinek se vaporizací získá mnohem více léčivých látek než např. běžným louhováním ve vařící vodě (některé látky se uvolňují až při teplotě 130 °C a vyšší, což není možné dosáhnout vařením). Mezi zdravotní potíže, které lze pomocí vaporizace zmírnit, patří např. nachlazení, chřipka nebo jiné respirační obtíže, problémy s trávením, záněty nebo projevy stresu.
🌿 Před každým použitím je nutné bylinku rozemlít na co nejmenší části (nakrájet, rozmělnit drtičkou), aby přes ni mohl co nejlépe proudit horký vzduch a uvolňovat z ní co nejvíce prospěšných látek a silic. Proces vaporizace je poměrně jednoduchý - bylinka je vložena do kovového kelímku, ve kterém je zahřívána, případně je v šetrnějších vaporizátorech zahřívána přímo horkým vzduchem, který skrz ni prochází. Tímto způsobem uvolňuje horká pára z rostliny prchavé látky, které se mění na plyn - éterické nebo esenciální oleje, silice nebo pryskyřici. Výpar člověk inhaluje přímo do plic, přičemž nehrozí spálení horkým vzduchem jako např. při klasické inhalaci, protože výpary, které vaporizér uvolňuje, již nejsou horké.
💨 Výpary z vaporizéru lze inhalovat buď přímo hadičkou s náustkem, nebo nejprve zachytávat do plastového balónu a až poté inhalovat podle potřeby.