Vaporizace aloe vera
Aloe vera patří mezi sukulenty. Přirozeně se vyskytuje v některých částech Indie, Afriky a dalších suchých oblastech. Lze ji identifikovat snadno a na první pohled – její listy jsou tlusté, masité, na okrajích pichlavé. V současné době je aloe často používána záměrně k medicínským účelům – běžně ji lze koupit a pěstovat i doma v bytě, přičemž je vhodné ji mít stále po ruce pro případ náhlé potřeby. Pak se jen jednoduše odlomí jeden z listů a vytékající průhledný gel se podle potřeby aplikuje.
⚕️ Aloe vera je po staletí používána k řadě různých účelů – její primární účinnost spočívá v léčbě popálenin, dobrou pověst však získala i díky tomu, že je schopna lidské tělo zásobovat velkým množstvím prospěšných živin. Právem je proto označována za léčivý zázrak mezi rostlinami. Kromě spálenin léčí šťáva z jejích listů poranění pokožky, alergické projevy, ekzémy, příznivý vliv však má i při trávicích problémech či při nesprávné funkci jater. Zanedbatelné nejsou ani povzbuzující účinky.
Při podrobnějším zkoumání výhod aloe vera je vhodné je rozdělit na dvě skupiny – vnější (kdy je aloe vera aplikována pouze z vnějšku) a vnitřní (kdy je aloe vera užívána vnitřně). Do první skupiny výhod patří hojení ran, zklidňování pokožky, léčba onemocnění kůže (včetně problémů s vlasy, nebo kosmetických problémů, ale i lupénky, oparů, kožních vředů, či lupů). Do skupiny druhé patří léčba žaludečních vředů a jiných trávicích problémů, rostlina působí proti zácpě, lékaři ji předepisují při artritidě i revmatismu.
🌡Pro vaporizaci aloe vera je vhodné nastavit teplotu v rozmezí 175 – 200 °C, používají se čerstvé listy, nebo jen gel, který obsahují. Účinky jsou při vaporizaci v zásadě obdobné, jako u aplikace vnitřní – mírní se trávicí problémy a inhalovaná pára je povzbuzující.
⚠️ Pozor by si však měly dát těhotné a kojící ženy, pro ně je aloe vera nevhodná.