Powered by Smartsupp

Vaporizace damiány

Damiána (Turnera diffusa), v češtině známá také jako pastala rozprostřená, je keř z čeledi mučenkovitých, který pochází z jihozápadní Ameriky (Kalifornie, Mexika a Brazílie). Dorůstá až 2 metrů, má dřevěnou, značně rozvětvenou stopku, listy jsou zoubkované, květy menší a žluté, plody mají tvrdou skořápku. Celá rostlina (nejen květy, ale i listy) vydává charakteristické aroma, které pochází z éterického oleje.

Listy této rostliny byly po staletí používány jako mužské i ženské afrodiziakum – u obou pohlaví bylina zvyšuje sexuální aktivitu. Co se týče tradičního využití, má damiána antiseptické a uklidňující účinky, povzbuzuje trávicí ústrojí a působí jako lehké projímadlo, je močopudná a pomáhá i s infekcí močových cest. Příznivě působí proti křečím (včetně těch menstruačních), či kašli. Nejčastěji bývá užívána ve formě čaje, či tinktury.

Afrodiziakální účinky má damiána i při použití ve vaporizéru, kromě toho působí i opojně, nicméně ve srovnání s konopím je poměrně slabá. Pro dosažení nejlepších účinků je doporučována teplota vaporizace 170 °C (či alespoň rozmezí 150 – 180 °C). Vdechování damiány má antidepresivní účinky (je to výborný prostředek pro nervový systém), působí jako nervové tonikum a stimulant, lze ji použít k léčbě nespavosti a proti úzkosti, upravuje hormonální nerovnováhu, zlepšuje náladu, při vaporizaci většího množství rostliny lze léčit i zácpu. Tato bylina má silně aromatickou, lehce hořkou chuť, proto je velmi vhodná do směsí s jinými bylinami, samostatně se spíše nepoužívá.

V běžných dávkách je damiána velmi dobře snášena, jen při překročení obvyklého množství může způsobit průjem. Tato bylina však není vhodná pro děti, těhotné ženy či lidi nemocné cukrovkou.

Vaporizace damiány je velmi vhodnou alternativou kouření klasických cigaret a tabáku – na rozdíl od něj však neobsahuje nikotin, ani jiné nebezpečné látky, navíc nehrozí vznik závislosti. Chuť je sice poněkud jiná, ale snadno se na ni zvyká.

Seznam zdrojů

http://www.vaporizergiant.com/aromatherapy.html

http://www.vaporizergiant.com/aromatherapy.html

http://www.cestabylin.cz/damiana-list/detail-1-62.html

http://www.zamnesia.com/content/302-best-legal-herbs-to-vaporize

http://vaporblog.org/blog/guides/herbs-that-you-can-vaporize/

https://www.valuevaporizer.com/Guide-To-Popular-Herbs-To-Vaporize

http://www.exkuraci.cz/novinky/muze-exkurak-kourit-marihuanu-.aspx