Powered by Smartsupp

Vaporizace damiány

Damiána (Turnera diffusa), v češtině známá také jako pastala rozprostřená, je keř z čeledi mučenkovitých, který pochází z jihozápadní Ameriky (Kalifornie, Mexika a Brazílie). Dorůstá až 2 metrů, má dřevěnou, značně rozvětvenou stopku, listy jsou zoubkované, květy menší a žluté, plody mají tvrdou skořápku. Celá rostlina (nejen květy, ale i listy) vydává charakteristické aroma, které pochází z éterického oleje.

⚕️ Listy této rostliny byly po staletí používány jako mužské i ženské afrodiziakum – u obou pohlaví bylina zvyšuje sexuální aktivitu. Co se týče tradičního využití, má damiána antiseptické a uklidňující účinky, povzbuzuje trávicí ústrojí a působí jako lehké projímadlo, je močopudná a pomáhá i s infekcí močových cest. Příznivě působí proti křečím (včetně těch menstruačních), či kašli. Nejčastěji bývá užívána ve formě čaje, či tinktury.

🌡 Afrodiziakální účinky má damiána i při použití ve vaporizéru, kromě toho působí i opojně, nicméně ve srovnání s konopím je poměrně slabá. Pro dosažení nejlepších účinků je doporučována teplota vaporizace 170 °C (či alespoň rozmezí 150 – 180 °C). Vdechování damiány má antidepresivní účinky (je to výborný prostředek pro nervový systém), působí jako nervové tonikum a stimulant, lze ji použít k léčbě nespavosti a proti úzkosti, upravuje hormonální nerovnováhu, zlepšuje náladu, při vaporizaci většího množství rostliny lze léčit i zácpu. Tato bylina má silně aromatickou, lehce hořkou chuť, proto je velmi vhodná do směsí s jinými bylinami, samostatně se spíše nepoužívá.

⚠️ V běžných dávkách je damiána velmi dobře snášena, jen při překročení obvyklého množství může způsobit průjem. Tato bylina však není vhodná pro děti, těhotné ženy či lidi nemocné cukrovkou.

💨 Vaporizace damiány je velmi vhodnou alternativou kouření klasických cigaret a tabáku – na rozdíl od něj však neobsahuje nikotin, ani jiné nebezpečné látky, navíc nehrozí vznik závislosti. Chuť je sice poněkud jiná, ale snadno se na ni zvyká.

Seznam zdrojů

http://vaporblog.org/blog/guides/herbs-that-you-can-vaporize/