Powered by Smartsupp

Achiote - Bixa orellana list 50 g

Achiote
Achiote
120 Kč
Skladem, odešleme ihned - Zboží posíláme hned za vámi.
ks
(3 ks na skladě)

Sušené listy jsou nazývány achiotec a obsahují složky jako jsou flavonoidy, alkaloidy a saponiny. Z těch se připravují nálevy, obklady či tinktury. Více

Výrobce: Salvia Paradise Doprava a platba

Achiote (lat. Bixa orellana, česky někdy Oreláník barvířský) je strom původem z Peru. Rostlina je hojně využívána v tradiční peruánské medicíně.

Plody achiote jsou nejedlé a uvnitř skrývající množství semen. Každé semeno je pokryto červenavým semenným míškem, který je zdrojem žlutooranžového barviva. Toto barvivo využívaly indiánské kmeny ke zdobení těla nebo barvení vlasů. Lidový název „rtěnkový strom“ svědčí o jeho dalším užití.

Hojně užívanou částí rostliny jsou listy. Sušené listy jsou nazývány achiotec a obsahují složky jako jsou flavonoidy, alkaloidy a saponiny. Z těch se připravují nálevy, obklady či tinktury. Listy je také možno vaporizovat, buď samostatně nebo ve směsích s jinými bylinami. Teplotu doporučujeme kolem 180 stupňů Celsia. Ale v závislosti na vaporizéru nebo použité směsi může být i vyšší či nižší.

Chuť výparu je typicky byliná. Listy achiote je potřeba na potřeby vaporizace nadrtit.


Tradiční dávkování na přípravu čaje: 8–10 listů (cca 5 g) sušiny vložíme do jednoho litru studené vody a přivedeme k varu. Povaříme zhruba 5 min. a scedíme. Popíjíme 3× denně jeden šálek.

Kontraindikace: Nedoporučuje se diabetikům a vylučuje se také užití těhotnými ženami. Není vhodné pro děti do tří let. V případě nejasností o vhodnosti užití se poraďtte se svým lékařem!