Powered by Smartsupp

Jak správně vaporizovat

Díky neustálému vývoji a moderním technologiím se z vaporizace stala jednoduchá a pro mnoho lidí každodenní záležitost. Nicméně i přes uživatelskou jednoduchost dnešních přístrojů je třeba dodržovat několik základních pravidel.

Lidé, kteří začínájí s vaporizováním a pravidla neznají, odchází od první vaporizace zklamaní a už se k ní třeba nikdy nevrátí. Což je škoda, odpařování je budoucnost a u některých, jako jsme my, i životní poslání.

Každý přístroj je trochu jiný a vyžaduje lehce odlišné postupy, nicméně následující body platí více či méně pro většinu přístrojů.

📖 Nový vaporizér 

U nového přístroje doporučujeme vždy si přečíst manuál. V balení bývá v anglickém jazyce, ale pokud vám to nevyhovuje, můžete jej přeložený do češtiny stáhnout z našich stránek. Najdete jej u detailu konkrétního vaporizéru. V manuálu naleznete postupy ke konrétnímu typu vaporizéru a jejich dodržování pak nemůže vést k neúspěchu.

Nový vaporizér máte rozbalený, baterie je nabitá a celí nedočkaví se chystáte vložit materiál a začít .... nedělejte to :) Před uvedením do provozu nechejte přístoj alespoň 2x nahřát na maximální teplotu naprázdno, odpaří se tím zbytky látek z výroby, které by mohly narušovat chuť.

🌿 Bylinný materiál 

Některé vaporizéry, zejména ty čistě kondukční (zahřívá se u nich komora), vyžadují bylinný materiál podrcený opravdu na jemno, některým stačí hrubší podrcení, každopádně drcení jako takové je potřeba skoro vždy. Na podrcení doporučujeme drtičky, které naleznete v našem sortimentu. Výjimku tvoří jen jednoduché vaporizéry na zapalovač, jako je Dynavap nebo PAX Plus, který dokáže prohřát i nepodrcený materiál.

Ne každá bylinka jde ale podrtit najemno tak dobře jako třeba konopí. Pak si můžete pomoci například mlýnkem na kávu, nasekat bylinku nožem, případně použít třeba hmoždíř. 

Byliný materiál není jen o drcení ale i o skladování. Vaporizéry jsou určené na sušené byliny. Sušenými bylinami nejsou myšleny byliny přesušené na prach, ani mokré, ale tak nějak mezi. Ta správná vlhkost je navíc pro každou bylinu specifická. Na skladování bylinek (nebo klidně i potravin) jsou perfektní tyto vakuové krabičky. Vybírat můžete z kapesních, které mohou být pořád s vámi, ale i z velmi objemných (až 0,95 litru) na dlouhodobé skladování velkého množství materiálu.

📥 Plnění zahřívací komory 

Jednotlivé vaporizéry se mohou lehce měnit v postupu použití, ale obecně se dá říci, že komoru vždy plníme celou. Říkáte si, ale co když nechci nebo nemám dostatek materiálu? I na to výrobci myslí a nabízí se dvě varianty řešení.

Jedna varianta je použítí sítka na extrakty dodávaného ke konkrétnímu vaporizéru, které se vloží na byliný materiál, např. sítka u Plentyho, které zajistí, že materiál v poloprázdné komoře bude pěkně na svém místě a nebude létat sem a tam.

Druhým způsobem jsou speciální hlubší víčka zahřívací komory, např. víčko pro PAX, nebo kapsle na suché byliny, kam se materiál vloží, a které mají menší objem než samotná komora, např. kapsle pro Flowermate řadu V5

📥 Plnění komory u kondukčních vaporizérů 

U čistě kondukčních vaporizérů je potřeba materiál do zahřívací komory obecně více utlačit, pěkně natěsno, ale zase ho moc nelisovat. Příliš byste tím omezili proudění vzduchu a tahání by mělo velký odpor. Zkrátka komora musí být naplněna tak akorát, ani moc ani málo. Někdy je to alchymie, ale nejste v tom sami, problém toho správného pěchování znají i kuřáci dýmek. Po pár zkušenostech budete sami vědět, jak je komora nejlépe napěchovaná.

Výjimkou z pravidla pořádného podrcení jsou vaporizéry, které dokážou komoru prohřát ze všech stran, například vaporizér PAX Plus. U něj stačí konopí jen zbavit stonků a klidně můžete do komory nacpat celou paličku. Jen je potom dobré ji v průběhu vaporizace alespoň jednou pročechrat kovovým nástrojem.

📥 Plnění komory u konvekčních vaporizérů 

U konvekčních vaporizérů, kde je obsah komory zahříván jen pomocí horkého vzduchu, je lepší dát materiál více na volno, aby jím mohl vzduch proudit. Například konopí stačí jen jemně promnout mezi prsty, nemusí být podrcené najemno.

A u kombinovaných vaporizérů je to tak něco mezi. 

Každopádně je dobré chvilinku věnovat čas zkoušení a sami příjdete na nejlepší vhodný způsob plnění vašeho vaporizéru.

🌡 Teplota nahřívání 

Pokud jste čerstvým majitelem přístroje, kde nelze nastavovat teplotu, máte o starost méně. Přístroje, které neumožňují nastavovat teplotu, jsou ale zaměřené na úzké spektrum bylin, kde jejich definovaná teplota funguje jak má. 

Držitelé vaporizérů s přednastavenými režimy či teplotou nastavitelnou po stupních už budou mít více práce s hledáním teploty, ale odměnou za její nalezení bude maximální personalizace výparu a v neposlední řadě možnost vyzkoušet široké spektrum bylin.

V obecné rovině se dá říci, že je dobré vždy začít na nižších teplotách a teplotu postupně zvyšovat.

Doporučené teploty vaporizace jsou uvedené u každé bylinky, kterou prodáváme. Důležité je si uvědomit, že se jedná pouze o doporučení. Většinou je uvedena teplota, u které se začínají uvolňovat aktivní látky. Neexistuje žádná univerzální teplota pro jednotlivé byliny. Každý přístroj je totiž jiný, disponuje jiným nahřívacím systémem (kondukce, konvekce) a každý materiál má specifické vlastnosti. V neposlední řadě je nutné teplotu přizpůsobit individuálním preferencím uživatele.

💨 Inhalace výparu 

Neinhalujte ihned poté co vaporizér dosáhne cílové teploty. Chvíli vyčkejte, klidně i 20 vteřin, a uvidíte o kolik bude výpar lepší než když rozjedete seanci ihned. Případně jen třikrát trochu potáhněte do úst a hned vyfoukněte.

Ideální inhalace z většiny vaporizérů probíhá stylem dlouhého a pomalého sání. Díky této technice se stíhá v komoře neustále vytvářet výpar, zatímco u zběsile rychlého potáhnutí nasajete z velké části jen vzduch. 

U kondukčních vaporizérů můžete dělat i krátké potahy jen do úst. U konvekčních typů to možné není. Například u Firefly 2+ je potřeba potahovat cca 10 sekund, aby se začal tvořit ten správný výpar.

Nejjednodušší potáhnutí je u kombinovaných vaporizérů jako je například Mighty nebo Crafty.

🌿 Míchání bylinek 

Kouzlo vaporizace spočívá i v možnosti míchání různých bylinek dohromady. Vapeři tabáku, zkuste si do něj přimíchat trochu heřmánku nebo levandule. Nebo do konopí přidat trochu máty a uvidíte, že to vaporizaci povýši o level výše. Fantazii se meze nekladou.

✅ Závěr

Řečeno v kostce, vaporizace nepřínáší okamžitý wow efekt a oblaka dýmu jako při vapování liquidů z e-cigarety. Když ale vaporizaci porozumíte, zamilujete si ji. Už žádné balení jointů a cigaret, už žádné elektronické cigarety, už žádné spalování, kašlání, bolest na plicích, zkrácený dech, zápach z úst a oblečení.

Naším mottem je "přestaň hulit, vaporizuj" a pevně si za ním stojíme.

Doporučené produkty24