Powered by Smartsupp

Vaporizace eukalyptu

Eukalyptus (neboli blahovičník) pochází z Austrálie, je to typický australský subtropický strom (75 % všech stromů v Austrálii jsou eukalypty). Rychle roste (za rok o několik metrů), má šedozelené listy pokryté voskovou vrstvou a jeho vůně je nezaměnitelná – nejen z čerstvých listů, ale aromatický je především eukalyptový olej. Eukalyptus je znám i tím, že je jedinou potravou, jíž se živí koaly.

🧑‍🌾 Strom kvete dle druhu bělavým, růžovým, či nažloutlým květem (v našich podmínkách však jen velmi zřídka), plodem je čtverhranná tobolka. Jedná se o velmi krásný strom, který lze pěstovat i v našich podmínkách, ovšem zimu by nepřečkal, tudíž je nutné jej mít v nádobě a na zimu jej umístit do místnosti. Vyžaduje slunné stanoviště, je nenáročný na půdu, v létě je však potřeba dostatek zálivky.

⚕️ Již v historii byl eukalyptus používán jako tradiční lék, je totiž silně antiseptický. V současnosti se výtažky z eukalyptu používají po celém světě pro zmírnění kašle a nachlazení, k vykašlávání, v boji proti horečce, bolesti v krku a infekcím. Eukalyptové silice mají i silný antibiotický a antivirový účinek – z tohoto důvodu je eukalyptus součástí řady léků proti nachlazení. Působí hojivě na opary a afty, dokonce i na sennou rýmu a je bezpečný i pro děti a těhotné ženy. Kromě medicíny se eukalyptus používá i v kosmetickém průmyslu, je součástí parfémů, koupelových solí, či zubních past.

🌡Kromě eukalyptového oleje, nosních kapek, tinktur či kapslí lze léčivých účinků eukalyptu dosáhnout poměrně jednoduše i jeho vaporizací. Pro vaporizaci eukalyptu je vhodná spíše nízká teplota, jen okolo 130 °C, využívají se pouze listy. Při vaporizaci jsou příznivé účinky prakticky stejné, jako u vnitřního užívání eukalyptu, nebo při potírání hrudníku eukalyptovými výtažky – vzniklá pára potlačuje kašel, čistí nosní dutinu a dýchací cesty, ulevuje od zánětu nosohltanu. Výhodou vaporizace je to, že aktivní látky se z eukalyptu uvolňují ve zcela čisté „bio“ formě a jsou proto účinnější. S eukalyptem je však potřeba zacházet opatrně, neboť jeho dlouhodobé užívání může způsobit přecitlivělost.