Powered by Smartsupp

Vaporizace heřmánku

Heřmánek (lat. Matricaria chamomilla, resp. Matricaria recutita) je známou jemně vonící bylinkou. Jedná se o vzpřímenou, větvenou rostlinu, která má cca 50 cm vysokou lodyhu a tenký vřetenový kořen. Listy jsou střídavé, květy se žlutým středem a bílými okvětními lístky

⚕️ Léčivé účinky heřmánku znali lidé již před několika stoletími, používá se k podpoře trávení, při prevenci a léčbě žaludečních vředů, při gynekologických problémech (při bolestivé menstruaci či k jejímu vyvolání a k vyvolání porodu), jako uklidňující prostředek (má sedativní účinky), pro léčbu kloubních zánětů, jako prevence infekcí, ale i při výrobě kosmetiky.

💨 Heřmánek je velmi vhodný nejen k výrobě čajů, koupelí či mastí, ale i k vaporizaci. Vdechování heřmánkové páry z vaporizéru pomáhá při celkovém nachlazení, blahodárně působí na bolest v krku, bývají jím léčeny i záněty průdušek či svalové křeče. Bylinka obsahuje silice, které působí antisepticky – i při vaporizaci se tyto silice uvolňují a heřmánek pak blahodárně působí např. při zánětech ledvin a jater. Vaporizace heřmánku má navíc uklidňující a relaxační účinky, velmi dobře působí i při snaze o odvyknutí kouření – je velmi efektivní v přechodné fázi, neboť abstinujícího kuřáka uvolňuje, snižuje jeho úzkost a stres, včetně chuti na cigaretu. Vdechování par z heřmánku pomáhá i při nespavosti či problémech s usínáním.

🌡Nejvhodnější teplotou pro vaporizaci heřmánku je cca 160 – 170 °C (je však doporučováno i pouhých 90 °C). Největšího účinku je možné dosáhnout tak, když páru z bylinky podržíte několik vteřin v plicích. Jelikož heřmánek při vaporizaci mírně vysušuje sliznice, doporučuje se v průběhu jeho vdechování popíjet vodu.

🌿 Pro vaporizaci se používá nejlépe čerstvá rostlina - vhodné jsou jak květy, tak i listy, lze však zakoupit i nasušený heřmánek přímo pro účely vaporizace. Heřmánek se přidává i do směsí (např. s lékařským konopím), čímž je kombinován a zvyšován jeho účinek.

Zdroje:

http://hermanek-lecivy.webnode.cz/

http://www.vaporizujem-bylinky.estranky.cz/clanky/bylinky-na-vaporizaci/hermanek--matricaria-recutita-.html

http://www.livestrong.com/article/278472-the-effects-of-smoking-chamomile/