Powered by Smartsupp

Vaporizace lékařského konopí

Konopí (lat. cannabis) je mnohostranně využitelná rostlina, která lidstvu slouží již tisíce let – ať již v hospodářství nebo díky svému širokému léčebnému potenciálu. V současné době je konopí v mnoha státech (včetně České republiky) nelegální rostlinou (důvodem je zneužívání konopí jako narkotika), za jejíž legalizaci však bojuje široká lékařská obec i veřejnost.

⚕️ Za zmínku stojí např. aktivita profesora Lumíra Hanuše, který o legalizaci konopí usiluje již několik desítek let. Výzkumu účinků konopí se věnoval nejen v ČR, ale i v zahraničí. Z jeho výzkumu vyplývá, že se v současné době lékařské konopí u nás používá převážně v paliativní péči – tedy nikoliv k léčbě příčin, ale spíše k mírnění příznaků nemoci. Při této léčbě pacient pomocí vaporizace vdechuje páru ze sušených vrcholků samičího květenství lékařského konopí, čímž lze odstranit bolest, nevolnosti, nutkání na zvracení, či neurologické a pohybové poruchy. Léčba vaporizací lékařského konopí je pro pacienta velmi jednoduchá a v podstatě i levná. V některých státech mimo ČR, například v Nizozemí si ho může pacient vypěstovat sám či jej může zakoupit legální cestou. V domácím pěstování konopí však spočívá jeho hlavní problém – jedná se pouze o nouzové řešení, z žádného hlediska ideální, neboť amatérský pěstitel nikdy neví, jak kvalitní konopí si vypěstoval, zda bude vůbec účinné či zda nebude znehodnoceno vypěstováním v toxikologicky nečisté půdě (rizikové jsou především těžké kovy, které rostliny z půdy snadno vstřebávají).

💨 Vaporizace marihuany je podle řady studií (např. Biologického ústavu Leidenské univerzity v Holandsku) bezpečným a efektivním způsobem dodávání účinných složek z konopí, tzv. kanabinoidů, do organismu. Inhalace pomocí vaporizéru zaručuje rychlý nástup účinku a zároveň umožňuje vyhnout se rizikům pro dýchací systém, které s sebou nese klasické kouření. Studiemi bylo navíc prokázáno, že pomocí vaporizace se do organismu dostává stejné množství dávek THC jako při kouření, ovšem bez nebezpečí, které konopný kouř představuje. Ten obsahuje mnoho karcinogenů a vysokou koncentraci aromatických uhlovodíků typu benzopyrenu. Vdechování marihuanového kouře tedy vede ke stejnému riziku rozvoje rakoviny jako vdechování kouře z tabáku.

🌡Výzkumy prokázaly, že vaporizace lékařského konopí zahřátého na 180 – 190 °C naopak uvolňuje účinné kanabinoidy bez vzniku jedovatého kouře. Vdechovaný kouř při klasickém kouření jointu z 88 % neobsahuje žádné účinné látky, pouze látky nesoucí zdravotní rizika. Oproti tomu pára vzniklá při vaporizaci obsahuje z 95 % kanabinoidy, které působí uklidňujícím způsobem na psychiku a tělo. Pacientům tak lze účinně terapeuticky ulevit od utrpení, aniž by podstupovali riziko vzniku rakoviny.