Powered by Smartsupp

Vaporizace levandule

Levandule (lat. lavandula) je název, zahrnující cca 39 kvetoucích rostlin – mezi nejznámější patří levandule lékařská. Jedná se o rostlinu z čeledi hluchavkovitých, známou svou aromatičností a léčivými účinky (používá se do koupelí, kosmetiky, či jako součást kuchyňského koření). Rozmnožovat ji lze pomocí semen, či stonkových řízků (část rostliny se odstřihne, ve sklenici s vodou nechá zapustit kořeny a pak zasadí do půdy). Levandule dorůstá přibližně 50 cm, roste ve formě stále zeleného keříku s úzkými šedozelenými listy, potřebuje slunné stanoviště (čím více slunce, tím aromatičtější budou květy), lehký písčitý substrát a pouze mírnou zálivku.

Původně pochází bylina z oblasti středomoří, pro svou velkou oblibu se však rozšířila po celé Evropě i Asii. Většina druhů levandule má listy pokryté jemnými chloupky, květy bývají modré, fialové, růžové či bílé (v podobných odstínech jako např. šeřík). Samovolnou vůni vydává levandule pouze mírnou, intenzivně se však rozvoní např. při promnutí listů či utržení části rostliny.

⚕️Levandule se k vaporizaci výborně hodí. Má výjimečnou chuť, navíc působí příznivě při celé řadě obtíží - nespavosti, nervozitě, lehkých depresích a stresu (má relaxační účinky), poskytuje úlevu od bolesti, zejména svalů a hlavy (včetně migrény), snižuje krevní tlak, stimuluje krevní oběh, uklidňuje žlučník a trávicí trakt. Vdechování páry z levandule pomáhá odstraňovat i úzkost a pocit napětí, navozuje obecný pocit pohody, působí protizánětlivě a při nachlazení. Levandule je vhodná i při klimakterických obtížích a má afrodiziakální účinky, při vyšších dávkách však může působit projímavě. Vdechování výparů z levandule není vhodné v těhotenství, při kojení a pro velmi malé děti, jinak ji však mohou používat jak dospělí, tak i větší děti.

💨 K vaporizaci je levandule vhodná jak samostatně, tak do směsí s jinými bylinami, jimž dodává charakteristické aroma. Z rostliny se používají pouze květ, aby se mohly příznivé účinky projevit v plné míře.

🌡Ideální teplotou k vaporizaci levandule je 130 – 140 °C, pak rostlina uvolňuje největší množství účinných látek i vůně.

Zdroje:

http://www.vaporizujem-bylinky.estranky.cz/clanky/bylinky-na-vaporizaci/vaporizace-levandule.html

http://www.zamnesia.com/content/302-best-legal-herbs-to-vaporize