Powered by Smartsupp

Vaporizace maliníku

Maliník (lat. Rubus idaeus), celým názvem Ostružiník maliník, nebo také Maliník obecný je všeobecně známým keřem, vysokým až 2 metry, se zelenými opadavými listy a prutovitými výhony.

🧑‍🌾 Jeho plody, maliny, jsou často pěstovány na zahrádkách, lze je však najít i volně rostoucí v lese. Maliník pochází původně ze Severní Ameriky, pěstován však byl i v okolních zemích, např. v Kanadě.

⚕️ Rostlina je známá především díky svým lahodným červeným plodům, které se kromě širokého potravinářského využití hodí i k výrobě nápojů, zlepšujících chuť k jídlu, při horečkách k podpoře pocení nebo proti revmatizmu. Užitek rostliny je však podstatně širší – listy maliníku totiž nabízejí široké lékařské využití. Používají se např. při nachlazení, bolestech v krku a při průjmech, mírní záněty a podráždění kůže, jsou vhodné při cukrovce. Malinové listí je velmi vhodné při nejrůznějších ženských problémech - mírní těhotenské nevolnosti, usnadňuje samotný porod i následné zotavení. Ženy však mohou maliník používat i při vynechání menstruace, neplodnosti, nebo při bolestivém premenstruačním syndromu. Z listů se vyrábí nejčastěji čaj, lze je však využít i pro sedací koupele, kdy je vhodný při hemeroidech.

💨 Historicky první, kdo s maliníkem experimentoval i jiným způsobem, byli indiáni – z listů vyráběli cigarety a používali je k léčivým, ale i náboženským účelům (kouřili je při různých obřadech). Maliník neobsahuje nikotin, může být tedy alternativou pro ty, co chtějí přestat kouřit. Vzhledem k tomu, že maliníkové listy obsahují velké množství zdraví prospěšných látek (např. taniny, flavonoidy, vitamin A a C, draslík, vápník či fosfor), je více než jeho kouření efektivní vaporizace.

🌡Pro vaporizaci maliníku je nejvhodnější teplota okolo 190 °C, lze jej používat samostatně, ale i ve směsích s jinými bylinkami, např. damiánou. K nahřívání jsou ideální čerstvé listy, ale lze použít i sušené. Mezi pozitivní účinky vaporizace maliníku patří zejména neutralizace jedu, který obsahuje nikotin v tabáku, dále snižování hladiny cukru v krvi, snížení bolesti při porodu, zlepšení plodnosti žen i mužů, zmírnění kožních problémů či uklidňující a relaxační účinky.

Použité zdroje

http://harmonyherbals.net/blog/the-straight-goods-best-natural-smoking-herbs/

http://www.smokableherbs.com/raspberry-leaf/