Powered by Smartsupp

Vaporizace máty peprné

Máta peprná (lat. menta piperita) se vyskytuje prakticky po celé Evropě a je charakteristická svou mentolovou vůní a chutí. Jedná se o odolnou, přibližně 80 cm vysokou bylinu, kvetoucí růžovofialově, která má listy pokryté jemnými chloupky. Díky svým příznivým účinkům se rostlina používá jako složka řady přípravků, koření a léků. Velmi dobře působí např. při problémech s dásněmi, při nachlazení nebo při problémech s trávením, osvěžuje dech. Užívá se v podobě čaje, k inhalaci, vyrábí se z ní olej.

🧑‍🌾 Pěstování máty peprné je poměrně snadné, lze ji vysadit na zahradě, ale i na balkoně, či jako pokojovou rostlinu. Vyžaduje propustný substrát, pravidelnou zálivku, přihnojování a teplé stanoviště, nejsnáze se rozmnožuje pomocí zakořeněné sazenice (pěstování ze semen příliš úspěšné nebývá).

⚕️ Máta peprná dokáže při užití prostřednictvím vaporizéru mírnit svalové křeče i menstruační bolesti (obecně má uklidňující účinky), ulevuje při střevních i žaludečních potížích (nadýmání a kolikách) a rovněž při kocovině. Působí jako antiseptikum (protizánětlivě), mírní bolesti hlavy, zvyšuje však pocení. Velmi osvěžující a příjemná je samozřejmě její chuť, která dokáže utlumit i nežádoucí příchuť jiných složek ve směsi. Při inhalaci nejvíce pomáhá k uvolnění ucpaného nosu při rýmě a nachlazení (pomáhá i při alergické senné rýmě), ulevuje od kašle a při zánětu nosohltanu. Nejdůležitější účinnou látkou je přitom mentol.

💨 Z provedených studií je zřejmé, že vaporizace máty peprné je účinná i při odvykání kouření, při omezování chuti k jídlu, při snižování stresu a při relaxaci, dokonce pomáhá zvyšovat činnost mozku (např. pomáhá řidičům zůstat za volantem ve střehu).

🌡Ideálně by měla být máta peprná zahřívána na přibližně 130 °C, používají se čerstvé listy i sušená směs.

⚠️ Máta peprná však není vhodná pro osoby alergické na mentol a není vhodná ani k dlouhodobé a pravidelné inhalaci v silných dávkách (podobně jako jakékoli jiné bylinky, hrozí přecitlivělost).

Zdroje:

http://www.healthynewage.com/blog/stop-smoking-vaporizer-pipes/