Powered by Smartsupp

Vaporizace meduňky

Meduňka lékařská (lat. Melissa officinalis) je známou léčivou bylinkou z čeledi hluchavkovitých, která se běžně používá k přípravě čaje, kloktadel a léčivých koupelí – tedy v potravinářském, farmaceutickém i kosmetickém průmyslu. Jedná se o cca 50 až 70 cm vysokou rostlinu s bohatými zelenými listy, světle růžovými či bílými květy a charakteristickou citronovou či limetkovou vůní (v angličtině se meduňka označuje jako lemon balm).

🧑‍🌾 Meduňku lze pěstovat v domácích podmínkách na zahradě i na balkóně – rostlina vyžaduje slunné stanoviště, ovšem nikoliv přímý sluneční žár a měla by být chráněna před větrem. Použít lze jak předpěstované sazeničky, tak semena. Půda by měla být propustná, dobře hnojená a s dostatečnou zálivkou (rostlina však nesmí stát ve vodě).

⚕️Účinky meduňky jsou především zklidňující – meduňka bývá součástí přípravků proti stresu, nervozitě a poruchám spánku, pomáhá proti žaludečním obtížím, při revmatismu a proti oparům (preventivně se doporučuje potírat rty listem meduňky, při akutním problému se používají masti).

💨 K vaporizaci se meduňka používá pro své výrazné aroma a chuť, vdechování výparů z rostliny však má i celou řadu příznivých účinků pro lidský organismus – uvolňuje nervový systém, podporuje spánek, mírní bolesti hlavy (včetně migrény), mírní zvýšený srdeční pulz a zlepšuje krevní oběh. Má protialergické účinky, stimuluje chuť k jídlu a trávení (omezuje křeče a nadýmání), má příznivé účinky při epilepsii a tiší menstruační bolesti.

➕ Studie prokázaly, že uklidňující účinky meduňky jsou v kombinaci s jinými bylinami vyšší, než při vdechování meduňky samostatně – vhodnými bylinkami pro tvorbu takové směsi je např. chmel a kozlík (proti nespavosti), heřmánek (proti žaludečním a střevním potížím), nebo šalvěj (na menstruační bolesti).

🌡Pro vaporizaci meduňky je vhodná teplota cca 130 – 140 °C, používá se čerstvá kvetoucí část rostliny (bez kořenů).

Zdroje:

http://www.celostnimedicina.cz/medunka-lekarska-melissa-officinalis.htm

http://www.zamnesia.com/content/302-best-legal-herbs-to-vaporize