Powered by Smartsupp

Vaporizace mučenky

Mučenka (lat. Passiflora) je krásná, popínavá a teplomilná rostlina, kterou lze poměrně snadno pěstovat v domácích podmínkách. Existuje velké množství druhů mučenky, řádově několik stovek. Kvete nádhernými barevnými květy a za dobrou péči se odvděčí i lahodnými plody (známými spíše pod názvem maracuja – v případě mučenky jedlé).

🧑‍🌾 K jejímu pěstování je potřeba substrát pro pokojové květiny, nebo hlína ze zahrady, dostatečná závlaha (mučenka nesnáší jak přílišné sucho, tak přemokřelou půdu – v takových podmínkách rychle usychá, či uhnívá) a rosení. Prospěšné je přihnojování, nicméně je potřeba s hnojivem spíše šetřit, jinak rostlina bujně poroste, ale nepokvete. Podmínkou je i opěrná konstrukce, na kterou se bude moci rostlina pnout – výhony dorůstají do délky několika metrů. Nejlépe se mučence daří na světlém, slunném a teplém místě.

⚕️ Mučenka je keř, který se již v dávné historii používal pro své mírně sedativní účinky k řešení problémů s nespavostí. Nedávná studie navíc prokázala, že mučenku lze použít i k léčbě abstinenčních příznaků při vysazení opiátů. Listy této rostliny se používají jako součást řady farmaceutických přípravků, určených k léčbě nervových onemocnění (bušení srdce, úzkosti, křeče, vysoký krevní tlak).

💨 Mučenka se k vaporizaci velmi dobře hodí. Během zahřívání se z ní uvolňují látky, které mají zklidňující účinky, snižují stres, nervozitu a úzkost, celkově posilují a harmonizují organismus, normalizují vysoký krevní tlak, působí proti nespavosti i proti křečím, zlepšují náladu. Vaporizace mučenky je vhodná i při odvykání kouření – pomáhá odstranit návyk na nikotin.

🌡Velmi účinná je mučenka i v kombinaci s jinými bylinami ‑ hodí se do směsi např. s damiánou (rovněž z čeledi mučenkovitých). Pro vaporizaci mučenky je nejvhodnější teplota v rozmezí od 100 do 150 °C, maximem je 190 °C.

Zdroje:

http://vaporblog.org/blog/guides/herbs-that-you-can-vaporize