Powered by Smartsupp

Vaporizace tabáku

Vaporizace tabáku (lat. Nicotiana) je zdravější alternativou kouření klasických cigaret. Chuť a vůně navíc není ovlivněna spalinami a dehtem – řada kuřáků se díky vaporizaci zcela kouřit odnaučí, neboť nikotin, na kterém jsou závislí, ve výsledné páře obsažen je.

💨 Při vaporizaci se používají listy tabáku, běžný cigaretový tabák ovšem vhodný není ‑ obsahuje celou řadu přísad, které mohou být prostřednictvím vaporizéru velmi nezdravé. Musí tedy jít o čistou nasušenou rostlinu, přičemž není nijak složité si tabák pro účely vaporizace vypěstovat v domácích podmínkách (na zahradě, nebo i doma v bytě) – vhodný je zejména tabák selský, který není náchylný na teplotní změny a obsahuje více nikotinu, než např. tabák viržinský, který však zase nese větší listy.

🧑‍🌾 Semena tabáku lze jednoduše sehnat na trhu, sadí se do polopropustného substrátu s vyšším obsahem draslíku. Pro růst potřebuje tabák slunné stanoviště a časté kypření i hnojení. Půda by měla být udržována vlhká, nikdy však přemokřená. Jakmile rostlina vzklíčí, je nutné ji přesadit do samostatné nádoby a listy se sklízí až v okamžiku, kdy začnou ztrácet svou zelenou barvu a objeví se na nich nahnědlé flíčky. Před sklizní je dobré nechat rostlinu vyschnout (listy nerosit), při trhání postupovat odspoda nahoru a opatrně, aby nedošlo k poškození stonku. Ihned po odtržení se listy suší ‑ ideálně každý list zvlášť se naváže na šňůru a zavěsí na suché a dobře větrané místo. Schnutí trvá podle vlhkostních a teplotních podmínek v rozmezí jednoho, až dvou měsíců, lze sušit i déle (nic se tím nezkazí). Listy je dobré průběžně kontrolovat a ty, které jsou napadeny plísní ihned odstraňovat. Sušení je hotovo, jakmile má tabák hnědou barvu, listy se drolí a charakteristicky voní. Poté se tabák znovu navlhčí – rosením, či lépe nad párou, list se rozvine a vyřízne se z něj středová část. Poté se opět usuší (již jen několik dní).

🌡Teplotu zahřívání je na přístroji nutné nastavit v rozmezí maximálně 180 až 190 °C, ze začátku raději o něco méně, mezi 120 a 150 °C. Účinky vdechované páry jsou uklidňující a uvolňující (tabák má povzbuzující účinky na nervový systém), tabákové aroma má vynikající praženou chuť.

⚠️ Pro začátečníky ve vaporizaci není tabák úplně vhodný, i později je však nezbytná jistá opatrnost – zahříváním je totiž uvolňováno poměrně velké množství nikotinu. Ten je podle odborníků sice prospěšný u osob trpících demencí nebo Alzheimerovou chorobou, u běžných konzumentů však může dojít při neopatrné vaporizaci až k předávkování - je nutné myslet na to, že nikotin je ve své podstatě pro člověka jedovatý (při běžné vaporizaci však není potřeba se obávat, množství při ní vyprodukovaného nikotinu nebezpečné není).

Použité zdroje

http://hobby.idnes.cz/vypestujte-si-vlastni-tabak-cas-vysevu-se-blizi-ftb-/hobby-zahrada.aspx?c=A090217_134516_hobby-zahrada_bma