Powered by Smartsupp

Vaporizace tymiánu

Tymián (lat. Thymus vulgaris) je nízký keř z rodu mateřídouška. Jedná se o bylinu s drobnými zelenými a velmi aromatickými lístky a malými narůžovělými, nebo fialovými květy. Přirozeně se vyskytuje v západním Středomoří, především na jihozápadě Itálie. Jakožto léčivá rostlina byl tymián znám již u Sumerů, používali jej staří Řekové, Římané i Egypťané. Zatímco vyšlechtěné odrůdy jsou bohaté na listy, planý tymián rychle dřevnatí, proto se vyplatí jej pro účely vaporizace pečlivě pěstovat a lístky co nejčastěji a pravidelně otrhávat.

🧑‍🌾 Tymián nejlépe prospívá na slunném místě, vyžaduje spíše suchý a dobře propustný substrát. Kvete od května do září. Co se týče rozmnožování, lze jej vysazovat ze semen (nejlépe v průběhu dubna), nebo pomocí připravených sazenic.

⚕️ Jeho hlavní léčivá síla spočívá v léčbě kašle, je nazýván „posilovačem plic“ – do plic totiž dodává léčivé antimikrobiální prvky. Mezi další příznivé vlastnosti tymiánu patří jeho antiseptické účinky, uvolňování svalových křečí a pomoc při vykašlávání. Používá se při výrobě ústních vod, zlepšuje trávení, mírní záněty trávicího traktu a ničí i střevní parazity. Pomáhá při infekcích močových cest a močového měchýře. Nejznámější využití tymiánu je jeho použití jako koření, je typickou součástí italské pizzy, ale i dalších jídel připravovaných zejména v zemích jižní Evropy.

💨Tymián má při vaporizaci velmi dobrou chuť, která se skvěle doplňuje např. s konopím. Zrovna v kombinaci s konopím je však zapotřebí vyšší obezřetnost, neboť tymián zvyšuje jeho účinky a může způsobit i mírné halucinace. Tradičně snižuje vaporizace tymiánu žaludeční nevolnosti.

🌡Tymián je vhodné nahřívat při teplotě od 100 do 150 °C, maximálně do 190 °C, použít lze listy čerstvé (což je vždy lepší), ale i sušené. Při nahřívání se uvolňují četné aromatické látky a silice. 

⚠️ Vaporizaci tymiánu by se měly vyhnout těhotné ženy (má totiž stimulační účinky a může vyvolat předčasné porodní stahy), není vhodný ani pro osoby trpící epilepsií.

Použité zdroje:

http://www.zamnesia.com/content/302-best-legal-herbs-to-vaporize

http://harmonyherbals.net/blog/herbs-to-vaporize/