Powered by Smartsupp

Vaporizace zeleného čaje

Zelený čaj ( lat. Camellia chinensis) pochází z Číny, historie jeho užívání je dlouhá přibližně 4000 let. Jedná se o tropický keř čajovníku (lat. Camellia), který má pevné a lesklé listy – ty se sklízejí několikrát do roka. Keř čajovníku se používá jak pro výrobu zeleného, tak i černého, či bílého čaje – jedná se tedy o jednu a tutéž rostlinu, přičemž pro výrobu zeleného čaje prochází listy pouze minimální oxidací (na rozdíl od čaje černého a bílého, které jsou zpracovávány odlišným způsobem). V našich podmínkách bohužel žádný čaj pěstovat nelze.

⚕️ Dnes patří čaj k nejrozšířenějším nápojům na celém světě. V tradiční čínské medicíně je doporučován při bolestech hlavy a celého těla, při problémech s trávením, u depresí, k posílení imunitního systému, k detoxikaci a jako obecný životabudič. Traduje se, že pití zeleného čaje vede k dlouhověkosti.

🌡K vaporizaci se používají listy zeleného čaje, vhodnou teplotou je 180 – 190 °C. Vaporizovat lze i sypaný čaj sušený, který je připraven k výrobě čajového nálevu, jen jeho chuť je vhodné doplnit např. nějakým esenciálním olejem, není to však nutné. Vaporizovat lze rovněž ovocné čaje, či čaje aromatizované, např. rooibos apod., nebo bylinné čajové směsi – zde jsou účinky vaporizace stejné (ovšem intenzivnější), než když je čaj zalit horkou vodou a vypit (můžete tedy jednosuše použít k vapování heřmánkový čaj pro uvolnění a snazší usnutí, mátový čaj při nachlazení a zažívacích potížích atd).

💨 Účinky vaporizace zeleného čaje jsou energizující a povzbuzující bdělost - při napařování se totiž z rostliny uvolňuje tein, který působí stimulačně. Mají-li být účinky jemnější a spíše uklidňující, je potřeba nastavit nižší teplotu vaporizace - pak je vdechování čajových výparů vhodné v případě podráždění. Účinnost vaporizovaného čaje je údajně o něco nižší, než např. šálek kávy, nicméně nástup účinku je rychlejší.

Velkou výhodou zeleného čaje je i vysoký obsah antioxidantů – ty snižují riziko volných radikálů poškozujících buňky v organismu.

Použité zdroje

http://www.zamnesia.com/content/302-best-legal-herbs-to-vaporize