Powered by Smartsupp

Velký přehled bylin a teplot vaporizace

🌿 Jelikož víme, že zorientovat se ve všech bylinkách opravdu není jednoduché, připravili jsme pro vás velký přehled téměř 70 bylin, včetně popisu jejich účinků a použití a samozřejmě také s doporučenými teplotami vaporizace.

🌡Jen chceme upozornit, že teploty vaporizace jsou pouze orientační a vždy záleží na každém jednotlivém vzorku, jeho vhlkosti, stáří, atd. Teploty tedy doporučujeme postupně testovat, nastavovat spíše nižší než vyšší teploty a postupně teploty zvyšovat. Věříme, že vám náš přehled pomůže, a že díky němu načerpáte nové informace.

Přejeme vám hodně štěstí při výběru vhodných bylinek.

Bylina

Teplota vaporizace*

Použití

Achiote - Bixa orellana okolo 180°C Sušené listy jsou nazývány achiotec a obsahují složky jako jsou flavonoidy, alkaloidy a saponiny. Z těch se připravují nálevy, obklady či tinktury.
Aloisie trojlistá okolo 170°C Aloisie trojlistá je nápomocnou při odvodňování organismu a má blahodárný vliv na spánek, podporuje relaxaci.
Bazalka od 130°C Bazalka napomáhá přirozené obranyschopnosti, přispívá k duševní pohodě a k normálnímu stavu dýchacího systému.
Bedrník 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se bedrník použivá na horní cesty dýchací, pro normální stav trávení a detoxikaci.
Benedikt 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá pro nastolení normálního stavu trávící soustavy a pro normální stav imunitního systému.
Bez černý 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá pro normální činnost vylučovací soustavy, nebo pro úpravu míry pocení.
Boldo do 150°C Používá se pro své antioxidační a protizánětlivé účinky.
Borovice do 180°C Borovice pomáhá při nachlazení a rýmě, dezinfikuje vzduch a je antiseptická.
Borůvka do 170°C V lidovém léčitelství se používá pro své antioxidační účinky.
Bříza 140°C - 170°C podle chuti Přispívá k normálnímu trávení a detoxikaci, k normální funkci močových cest a ledvin a k normální hladině cholesterolu v krvi.
Brusinka do 180°C V lidovém léčitelství se používá pro navození normálního stavu vylučovací soustavy.
Canchalagua okolo 180°C V tradiční peruánské medicíně se využívá celá nadzemní část včetně stonků a listů.
Celer 140°C - 170°C podle chuti Listy celeru působí protizánětlivě a močopudně. Je také vhodný pro diabetiky, zklidňuje a podporuje trávení, zpevňuje cévy. Je znám i jako afrodisiakum.
Chanca Piedra okolo 180°C Chanca Piedra se používá zejména pro udržování normálního zdraví močových cest. Listy je možno užívat formou čaje, nebo je vaporizovat, buď samostatně nebo ve směsích s jinými bylinami.
Cola de Caballo okolo 170°C Užívala se již před stovkami let a dodnes je populární v celém Peru a dalších zemích Jižní Ameriky.
Cuti Cuti okolo 180°C Užívala se již před stovkami let a dodnes je populární v celém Peru a dalších zemích Jižní Ameriky.
Damiána okolo 170°C Damiána se v lidovém léčitelství využívá k sexuálnímu zdraví, k normální hladině cukru v krvi, k duševní pohodě, proti stresu a na kontrolu tělesné hmotnosti.
Dobromysl 140°C - 170°C podle chuti Používá se k tlumení křečovitých bolestí, zlepšení vylučování žluči, jako prostředek zlepšující chuť k jídlu, při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí.
Dvouzubec do 190°C Dvouzubec nať se v lidovém léčitelství používá pro nastolení normální funkce žaludku a střev a vylučovacího systému.
Eukalyptus do 140°C V lidovém léčitelství je eukalyptus využíván pro své účinky při dýchacích problémech.
Flor de arena okolo 180°C Flor de Arena je známá svým silným aroma a příjemnou chutí, která přejde i do připraveného čaje.
Gingko biloba do 130°C Gingko biloba je v lidovém léčitelství využívána na periferní oběhový systém (zrak, sluch).
Gotu kola 90°C - 160°C Gotu kola se v lidovém léčitelství užívá na normální činnost kardiovaskulárního systému i trávení.
Nevhodný při opalování, je fotosenzibilní!
Hercampuri 180°C Název hercampuri pochází z původního slova „Hjircan pureck” (ten, který chodí od vesnice k vesnici”) Jedná se o narážku na lékaře nebo spíše bylinkáře putující s tlumokem bylin, kteří léčí prostřednictvím fytoterapie.
Heřmánek pravý do 130°C V lidovém léčitelství se používá jako antioxidant, na normální stav pokožky, trávení a na imunitní systém.
Heřmánek římský do 130°C V lidovém léčitelství se používá proti stresu, a celkovému navození normálního stavu organismu.
Hloh 190°C V lidovém léčitelství se používá, protože napomáhá normální funkci nervové a oběhové soustavy a má relaxační účinek - pomáhá usínání.
Hluchavka 150°C V lidovém léčitelství se použivá pro nastolení normálního stavu imunitního systému.
Chmel 150°C V lidovém léčitelství se používá pro relaxaci a dobrý spánek a také jako antioxidant.
Jablečník 150°C V lidovém léčitelství se použivá pro nastolení normálního stavu dýchacího a trávícího systému.
Jahodník 150°C V lidovém léčitelství se využívá pro nastolení normálního trávení.
Jasmín do 130°C V lidovém léčitelství se používá hlavně jako antioxidant.
Jetel červený do 130°C Díky jeho silným desinfekčním účinkům se využívá na léčbu průjmů, zvracení a otravy jídlem. Je dobrý na detoxikaci organismu.
Jitrocel kopinatý do 190°C V lidovém léčitelství se používá jako antioxidant a k navození normálního stavu kloubů, střevního traktu a dýchacího systému.
Kakost 150°C V lidovém léčitelství se použivá pro nastolení normálního stavu imunitního systému.
Konopice 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá k podpoře normálního stavu dýchacích cest.
Kontryhel 190°C V lidovém léčitelství se používá pro navození normálního spánku a při ženských problémech.
Kopřiva 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá, protože přispívá k normálnímu stavu všech orgánů a celého organismu.
Levandule do 170°C V lidovém léčitelství se používá na relaxaci, spánek a na normální trávení.
Lípa do 180°C Pomáhá nastolit normální stav srdce, cévního systému a průdušek.
Maliník do 150°C Pomáhá k nastolení normálního trávení a vylučování vody z organismu.
Manayupa okolo 180°C Užívání manayupy bylo privilegiem vyšších společenských vrstev a mělo částečně obřadní až kultovní charakter.
Marco - ambrózie peruánská okolo 180°C V Jižní Americe rostlinu užívali již staří Inkové, pro které byla bylina součástí duchovních rituálů.
Máta do 130°C V lidovém léčitelství se používá pro relaxaci a spánek, taktéž pro přirozenou obranyschopnost a normální činnost trávicího systému a střev.
Mateřídouška do 140°C V lidovém léčitelství se mateřídouška používá k normálnímu trávení.
Meduňka 130°C - 140°C V lidovém léčitelství se meduňka používá jako antioxidant a k relaxaci.
Medvědí česnek do 150°C V lidovém léčitelství se používá na normální stav dýchacího systému a jako přírodní antioxidant.
Měsíček do 150°C Využívá se k podpoře normální funkce dýchacího systému, normálního trávení, činnosti jater a střev. Je vhodná i pro relaxaci a osvěžení těla.
Mučenka do 190°C Mučenka harmonizuje a zlepšuje náladu a napomáhá klidnému spánku.
Muňa Muňa okolo 180°C Chuť výparu je skvěle osvěžující, lze přirovnat k mátě peprné, ale narozdíl od ní není tak silná, je daleko jemnější.
Oliva 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá, protože přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu a úpravě krevního tlaku. Je přírodním antioxidantem.
Ořešák do 180°C V léčitelství je využíván i pro svou schopnost zvýšit chuť k jídlu a užívá se k celkovému posílení organismu. Pomáhá zvyšovat obranyschopnost, zlepšuje činnost nervové soustavy a je rovněž prospěšný pro kardiovaskulární systém.
Ostružiník 150°C V lidovém léčitelství se použivá pro osvěžení těla.
Podběl (kořen) okolo 195°C V lidovém léčitelství se použivá k nastolení normální funkce plic a celého dýchacího ústrojí.
Pohanka 190°C V lidovém léčitelství se používá pro navození normálního stavu celkového organismu a má detoxikační účinky.
Pomeranč do 140°C V lidovém léčitelství se používá jako antioxidant a na uklidnění nervů.
Rozmarýn 190°C V lidovém léčitelství je rozmarýn využiván jako antioxidant.
Nevhodný v těhotenství, při vysokém tlaku a epilepsii!
Rybíz černý 150°C V lidovém léčitelství se používá jako analgetikum, přispívá k normálnímu stavu kloubů a oběhové soustavy.
Řebříček do 130°C V lidovém léčitelství používá na normální činnost cévní soustavy a metabolismus tuků.
Šalvěj do 190°C Za dávných dob, ale i v dnešním lidovém léčitelství se užívala pro duševní zdraví a kognitivní funkce.
Sedmikráska 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá, protože přispívá k podpoře obranyschopnopsti těla, normálnímu stavu pokožky, vlasů a nehtů. Je přírodním antioxidantem.
Sporýš do 190°C Sporýš se v lidovém léčitelství používá pro nastolení normální funkce žaludku a střev.
Tužebník jilmový do 200°C V lidovém léčitelství se používá na nastolení normálního stavu v případě horeček, revmatu, dny, kožních nemocí, také detoxikuje, zlepšuje trávení.
Tymián do 230°C V lidovém léčitelství používá k normální funkci dychácího systému.
Vilín 140°C - 170°C podle chuti V lidovém léčitelství se používá, protože přispívá k normální činnosti cévní soustavy, podporuje zdravé dýchání a působí i na předmenstruační komfort. Je přírodním antioxidantem.
Yacon 180°C Využívají se hlavně hlízy jakonu, které se mohou používat stejně jako brambory. V tradiční peruánské medicíně se pak využívá list, který se užívá formou odvaru nebo se může vaporizovat jak samostatně, tak ve směsích.
Yzop do 190°C V lidovém léčitelství se yzop využívá k navození normálního stavu dýchací soustavy a kostí a kloubů.
Zlatobýl obecný 90°C - 150°C V lidovém léčitelství se používá k normální funkci močové soustavy.

* uvedené teploty vaporizace jsou jen orientační, vždy se poraďte se svým lékařem